Srpen 2009


S Váhuškou na bojovce

29. srpna 2009 v 10:52 | •Petinka• |  Moje fotky

pict

Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela: Alchymista - Michael Scott

23. srpna 2009 v 16:55 | •Petinka• |  Knížky
Josh a Sophie Newmenovi jsou obyčejná dvojčata, která si chtějí během prázdnin vydělat nějaké peníze na svoje první auto. Josh si najde práci v malém knihkupectví u manželů Flemingových a jeho sestra Sofie v kavárně naproti přes ulici. Jednoho dne se jim ale změní celý život, když se v ulici objeví podivné auto s ještě podivnější posádkou. Jsou svědky opravdického kouzelnického souboje o starodávnou knihu kouzel, která má podle všeho naprosto nevídanou moc. Obsahuje totiž všelijaké návody a postupy popisující mimo jiné výrobu zlata z běžných kovů nebo elixír mládí.
Není divu, že po ní touží chamtivý Dr. Dee, který se spojil se starší nesmrtelnou rasou, jež zemi vládla dávno před příchodem lidí a zaútočí na Nicka Fleminga, který vlastně není jen tak ledajakým obchodníkem, ale především strážce tajemství knihy kouzel a také alchymista Nicolas Flamel v jedné osobě.
Dvojčata se mu po počátečním šoku snaží pomoci ubránit knihu, ale nakonec prohrají. Dee si odnáší nejen to, pro co přišel, ale také unáší alchymistovu milovanou ženu Perenelu. Naštěstí Josh v boji vytrhne z knihy nejdůležitější část pro rituál, který by umožnil návrat nesmrtelných na zemi a tím uvrhl lidstvo do jejich otroctví ne-li hůře, což John Dee zjistí až ve chvíli, kdy už alchymista s dvojčaty prchá pryč z města.

Báječná léta pod psa - Michal Viewegh

23. srpna 2009 v 10:32 | •ThePetinka• |  Knížky
V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti s psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu.
Aby obstaral pro rodinu byt, začne otec přistupovat na politické i morální ústupky, k nimž je nucen všemocným stranickým tajemníkem. Po rodinné návštěvě u matčina dávného přítele, nyní čerstvého chartisty Pavla Kohouta, přichází otec o místo zástupce vedoucího obchodní skupiny ve sklárnách, které mu umožňovalo výjezdy do jinak těžko dostupné ciziny. Z kolotoče neustálých ústupků se však nedokáže radikálně vymanit ani po sestupu na post člena závodní stráže. Lidsky se hroutí a začíná se stranit i vlastní rodiny. Zavírá se do kůlny, kde si podomácku vyrábí dokonce svou rakev. K tomu všemu přispívá také Kvido, který zanechává studií na VŠE a rozhodne se plně věnovat literatuře a své osudové lásce Jarušce, se kterou má ve svých dvaceti letech dceru.
Otcova úzkost ze života se den ode dne prohlubuje. Sílu, kterou potřebuje, mu dává pouze sovětská perestrojka. Získává víru v lepší budoucnost.
Další "normalizační" linii románu tvoří krátké vstupy, ve kterých je Kvido nakladatelským redaktorem poučován, co je na jeho literárních pokusech přijatelné z hlediska dobové vydavatelské praxe a co nikoliv. Další část knihy pak tvoří epizody o babičce, ortodoxní turistce a vegetariánce. Vkládány jsou i humorné příhody, které lící sexuální dospívání Kvida.

Čarovný kámen Brisingamenu - Alan Garner

22. srpna 2009 v 19:44 | •Petinka• |  Knížky
Klasika anglické fantasy se konečně dostává do rukou i českým čtenářům. Se Susan a Colinem se dostanete do příběhu, který zlověstně povstává ze starobylých legend a mýtů. Temné bytosti zla získávají čarovný kámen Brisingamenu a je jen otázkou času, kdy se jim podaří ovládnout tajemnou moc v něm ukrytou a zničit navěky dobro.
Susan a Colin tráví nějaký čas u matčiny bývalé chůy Bess s jejího manžela Gartera. Zprvu vše vypadá stejně nudně jako doma, ale časem oběma dochází, že jsou zapleteni do velkých věcí. Útočí na ně svartové a Susan zjištuje že na jejím náramku je přívěšek, který vůbec není přívěškem, ale čarovným kamenem Brisingamenu a že je to právě on, který netvory tak zajímá. Z děsivé situace je dostává čaroděj, který jim vysvětluje, že čarovný kámen má probudit spící rytíře a jejich bílé klisny v okamžiku kdy bude Anglii nejhůř. Nepřítel však kámen získá a jen díky Susan, Colinovi a dvoum trpaslíkům se po dlouhém a hrůzném boji dostává spět k čaroději.

Pilíře země - Ken Follett

22. srpna 2009 v 12:58 | •Petinka• |  Knížky
Anglie 12. století je ochromena válkou o trůn, bojem o církevní moc, šlechtickými nesváry a majetkovými rozbroji. I v těchto nejistých časech - nebo spíš právě kvůli nim, na ochranu prostých lidí a pro posílení jejich usoužených duší - se kingsbridgeský převor Philip rozhodne vystavět katedrálu, velkolepý boží stánek zasvěcený vyššímu cíli, než je věčné pachtění se po pozemských statcích. Úkolem vybudovat takovou stavbu, jenž zabere přinejmenším několik desetiletí, pověří stavitele Toma - a splní mu tím také jeho celoživotní sen. Jejich společná touha dokáže překonat nejednu překážku osudu a nadlouho poznamená životy Philipových spolubratří, Tomovy rodiny i všech obyvatel Kingsbridge.
Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutá tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Maud a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím. Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta v sobě spojuje vypravěčský um, neobyčejně barvitou představu o středověké Anglii a originální myšlenku přiblížit čtenářům formou čtivého a napínavého příběhu vznik tak jedinečných staveb, jakými byly románské a gotické katedrály. V detailních líčeních sleduje svár a proměnu architektonických stylů, ve strhující dobové fresce pak zachycuje mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu...


Odkazy

16. srpna 2009 v 22:13 | Péťa
Miluju svojí Moi Keiniku Sang, stále se vracím k Yominis, ráda se podívám k Mers, někdy omrknu Ježurku, nachytat mě můžete i u Markétky a ráda zajdu k Silwiniel. Mezi moje oblíbence patří i Sentencia a nesmím zapomenou ani na Monču. Oblíbila jsem si Infinity a Vendy, občas mrknu také ke Christině a fotky chodím očumovat ke Gabrielle a k Ludmilitě. Sleduji také blog Praga Magica a The Nattiness.


Baruška

9. srpna 2009 v 21:16 | •Petinka• |  Moje fotky

pict