Hraničářův učeň 2: Hořící most - John Flanagan

17. května 2010 v 16:25 | •Pet!nka• |  Knížky
Araluenské království se chystá na válku proti Morgarathovi a Will se svým kamarádem Horácem doprovázejí hraničáře Gilana s poselstvím do Celtiky. Celtické vesnice a doly jsou však opuštěné. Tři poslové zjistí, proč tomu tak je, až když objeví hladovou a vyčerpanou dívku. Ta jim prozradí, že Morgarath, úhlavní nepřítel svobodného Araulenu, poštval své odporné stvůry, aby Celtiky zotročily.
Zatímco Gilan rychle ujíždí zpátky do Araluenu, aby podal zprávu králi, Will s Horácem odhalí pravou příčinu Morgarathova jednání. Chystá se překvapivý útok ze tří stran a Araluenskému království hrozí krutá porážka - pokud naši dva přátelé nepodniknou něco, aby jí zabránili! Mají však na starosti tajemnou dívku, údajně služebnou,ze které se však vyklube samotná princezna, dcerka Araulenského krále. Ukáže se, že je však stejně odhodlaná a odvážná, jako královský hraničář a rytíř.


Podle mě...
Tuhle sérii jsem si velice záhy velmi oblíbila. První díl jsem doslova zhltla, takže druhý jsem očekávala s nadšením. Bhužel jsem musela počkat, až si trochu zlepším známky, aby mi ho rodiče koupili. Trochu mě děsí, kolik dalších pokračování ještě kniha má. S mými známkami mi asi nezbude nic jiného, než oprášit kartičku do knihovny.
V tomhle pokračování můžeme sledovat, jak se Will postupně zlepšuje v tom, co dělá, ale pořád působí tak nějak klukovsky, stále je mi ho líto pokaždé, když si natluče zadek. Je tu také víc zvýrazněná týmová práce a přátelství, než v předchozím díle. Navíc jde vidět, až autor počítá i s tím, že čtenářem může být také dívka a dosadil do příběhu ženskou postavu s typicky ženským myšlením. Je to příjemná změna.
První díl měl skoro uzavřený konec, ale tenhle už na tom bohužel tak dobře není. Naštěstí je to ta jediná věc, kterou téhle knize dokážu vytknout. Je totiž hrozně jednoduché si tuhle sérii zamilovat. Pokud máte rádi fantasy, určitě tam také najdete něco, co bude sedět zrovna vám. Já miluju hraničáře, ale vážně! Ty luky, šípi, poníci.. ach!
95%


Úryvek z knihy
"Myslel jsem, že přes ty útesy se nedá projít," řekl Will. Halt se smutně pousmál.
"Projít se dá nakonec všude. Obzvlášť když je ti jedno, kolik životů to bude stát, abys toho dosáhl. Já bych myslel, že použili lana a hákovací kotvice a počkali si a na bezměsíčnou noc a špatné počasí. Tak mohli hraničním hlídkám proklouznout."
Vstal a dal tak najevo, že odpočinek je u konce. Will se zvedl s ním a šli ke koním. Když se Halt vyhoupl do sedla, malinko hekl. Rána, kterou mu utržil v boji se dvěma kalkary, pořád ještě trochu bolela.
"Mě ani tak nezajímá, kudy přišli," pokračoval Halt. "Spíš mě zajímá, kam mají namířeno a co mají za lubem." Ještě skoro ani nedomluvil, když odněkud zepředu uslyšeli výkřik, hned za ním bručivé zvuky a nakonec i řinčení zbraní. "A teď to možná zjistíme!" dořekl Halt.
Pobídl Abelarda do cvalu. Ovládal koně pouze koleny, jednou rukou hravě vytáhl šíp a založil ho do tětivy svého mohutného luku. Will vyskočil do Cukova sedla a cválal za ním. V umění jízdy bez držení se nedokázal Haltovi vyrovnat. Pravou rukou potřeboval držet otěže a luk měl připravený v levé ruce.Recenzi na předchozí díl, Rozvaliny Gorlanu, najdete tady.


 


Komentáře

1 Annie-chan | Web | 18. května 2010 v 7:26 | Reagovat

Hraničáři jsou super ^^
Tuhle knížku mám rozečtenou, ale jaksi se k ní nemůžu zase vrátit... no co, až někdy budu mít náladu na čtení.

2 •Pet!nka• | Web | 7. července 2014 v 13:19 | Reagovat

[1]: Já mám pro hraničáře slabost už od dob, kdy jsem prvně četla LOTRa a narazila na Aragorna.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.