Září 2010

Na téma: Síla lidskosti

25. září 2010 v 13:06 | •Pet!nka• |  Moje kecy

A kdo to tedy je? Nicholas Winton je anglický občan, který v době druhé světové války zachránil 669 židovských dětí před smrtí v koncentračních táborech. Až do vypuknutí války pomáhal těmto dětem opouštět Československo, hledal jim rodiné zázemí v Anglii a celé hodiny vyplňoval a mnohdy i falšoval formuláře, aby mohly zemi opustit. Teď vám popíšu jeho obdivuhodné činy krok za krokem, protože si myslím, že tenhle příběh by měl každý znát a mít ho v podvědomí.Víte kdo to je sir Nicholas Winton? Doufám, že ano. Před pár dny jsem viděla dokument o tomto muži a znovu to ve mě oživilo obdiv, který k němu cítím už od základní školy.
Po nástupu nacitů k moci vzniklo několik dobrovolnických organizací, které pomáhaly pronásledovaným a diskriminovaným emigrovat. Pomoc spočívala jak v poskytování finanční pomoci, tak i ve vyjednávání s úřady států, které byly ochotné uprchlíkypřijmout a kterých v případě židovské emigrace opravdu nebylo mnoho. Po křišťálové nocisi v těchto organizacích uvědomili, že Židépod vládou nacistů jsou v přímém ohrožení života a upravili svoji taktiku - namísto záchrany celých rodin se snažili dostat ze země alespoň děti tím, že jim našli adoptivní britské rodiny.
V prosinci 1938 učitel Martin Blake, jeden z pracovníků BCRC, požádal svého přítele Nicholase Wintona, který se zrovna chystal na dovolenou, aby namísto lyžování odjel do Prahya pomohl, organizovat dětské transporty. Pro každé dítě do věku 17 let bylo nutné získat náhradní rodinu v Británii a kauci ve výši asi 50 lider. Byla založena Dětská sekce BCRC, kterou řídil Winton z Londýna, kde s pomocí své matky a několika dalších dobrovolníků vyhledával adoptivní rodiče, vyřizoval adopce u britských úřadů a získával příspěvky na kauce. To všechno vedle své normální práce. V Praze mezitím Trevor Chadwick, nový vedoucí pražské pobočky BCRC, shromažďoval potřebné dokumenty od rodičů, kteří měli zájem poslat své dítě do Anglie, a vyřizoval u německých okupačních úřadůpovolení k vycestování. To vše pod neustálým dohledem gestapa.
První Kindertransport (dětský transport) z Prahy byl vypraven 14. března 1939 s pouhými dvaceti dětmi. Nejpočetnější byly transporty červnové. Poslední dětský transport byl vypraven 2.srpna 1939, kdy celkový počet zachráněných dětí dosáhl 669.
Za své nejsmutnější zážitky z té doby Winton považuje dojmy z utečeneckých táborů, kde byli lidé z obsazeného pohraničí, a ještě horší prý byla chvíle, když se dozvěděl, že poslední transport 1. září, který měl být nejpočetnější, už nevyjede. Z dětí, které jím měly odjet, většina holocaustnepřežila.
Přestože Nicholas Winton svůj čin nepovažuje za nic výjimečného a nikdy o něm sám nemluvil, náhoda v roce 1988způsobila, že se o transportech ohrožených dětí z Prahydo Londýnadozvěděla jeho žena Greta tím, že nalezla seznamy dětí a příslušné dokumenty na půdě v domě, kde Wintonovi bydleli. Předala vše historičce, která zorganizovala setkání Wintona s "jeho dětmi" v pořadu televize BBCThat's Life (Takový je život).
Omlouvám, protože jsem hodně čerpala z Wikipedie. Ovšem svými slovy bych většinu věcí nedokázala správně vyjádřit. Doufám, že alespoň dva lidé si tenhle článek přečtou.


Húrinovi děti - J.R.R.Tolkien

21. září 2010 v 17:46 | •Pet!nka• |  Knížky
Tolkien vycházel z finského národního eposu Kalevala, zejména z pověsti o nešťastném Kullervovi, který nevědomky svede svou sestru a posléze spáchá sebevraždu. Podobný je osud Túrina, který je synem vládce Húrina a narodí se do válek a stále citelnějších náporů zla. První věk tolkienovské historie světa, předcházející tisíce let ději Pána prstenů, se neodvratně blíží ke svému sklonku a záhubě.
Túrin, ale i jeho sestra a matka opakují stejné chyby se stejně katastrofálními důsledky. Částečně nese vinu na nastalých tragédiích právě Túrinova vrozená zaťatost a prchlivost nebo vliv jeho předčasně uťatého dětství, odloučení od rodičů. Mnohé však ovlivňuje zlá sudba Morgotha, který při Bitvě nespočetných slz zajal Húrina a po jeho pohrdlivé řeči nenávistně proklel celou jeho rodinu. Húrin, upoutaný na vysoký kamenný stolec s dalekým výhledem, pak musí Morgothovýma očima trpce přihlížet neštěstí, které ze sudby pochází.

Portrét (21.9.2010)

21. září 2010 v 17:18 | •Pet!nka• |  Moje fotky
pict
Ano, tohle je vážně portrét. A konkrétně to má být moje spolužačka Leči, která je za jiných okolností velice okouzlující. (Mimochodem - její blog je tady)pict

Na téma: Občas pláčem pro hloupej gól

18. září 2010 v 21:32 | •Pet!nka• |  Moje kecy

Měla jsem trochu divnou náladu a udělala jsem něco, co jsem nikdy dřív nedělala. A už to nikdy neudělám. Našla jsem si na internetu záznam z fotbalového zápasu. Ze zápasu starého několik let. Z finále Champions League, které se konalo v Moskvě a ve kterém se proti sobě postavili dva anglické celky. A to moje oblíbená Chelsea a můj neoblíbený Manchester United (který bohužel vyhrál). Pomatuju si to, jako by to bylo dneska, jak jsem celou noc brečela, že to moji miláčkové nedali, jak jsme z toho byla špatná a měla jsem zkažený celý týden. A napadlo mě, že fotbal je přehnaně emotivní hra. V jedné písničce se zpívá "..občas pláčem pro hloupej gól.." A je to trefný. Ty góly jsou hloupý. To jen jedenáct hráčů vsítí míč do brány druhým jedenácti hráčům a mnohý by si pomyslel, že tím to končí. Ale to nejhloupější na to je, že tím to teprve začíná.

Nedivím se, že fotbal je nejrozšířenější hra na světě. Ať si všichni hokejisti říkají co chtějí. Fotbal může hrát každý, hokej ne! Věděli jste například, že Petr Čech chtěl hrát hokej? Jo, teď je to slavnej fotbalovej brankář, ale chtěl hrát hokej. A nehraje ho, protože jeho rodiče neměli dost penež na to, aby mu koupili výstroj. To jen dokazuje, že fotbal je přístupný všem lidem světa. Malému černouškovi z Afriky i trochu většímu klukovi z Číny a taky puberťákovi z Anglie. A dokonce i každé holce z jakéhokoliv státu, kontinentu a s jakoukoliv barvou pleti! Fotbal může hrát každý, stačí jen chtít. Chtít kopnout do míče a rozjet to šílenství. Dát ten hloupý gól, který zvedne ze židle miliardy lidí po celém světě!

xxx


Pubertálně zaměřené fotky (17.9.2010)

18. září 2010 v 20:44 | •Pet!nka• |  Moje fotky
pict
Ten název mi musíte odpustit, ale já jsem vždycky chtěla dělat pubertální fotky svojí oblíbené skupiny, na kterých nejde ani poznat co jsem fotila. Přání jsem si nesplnila, ale ségra fotila Mandrage, tak sem pár fotek dávám. Kvalita vážně dost podprůměrná, ale co. Jsou to holt pubertální fotky z koncertu :D:D
pict

Letopisy elfů: Krev elfů - Wolfgang Hohlbein

13. září 2010 v 16:51 | •Pet!nka• |  Knížky
pict
Mladá žena z chudinských čtvrtí Ria de Janeiro, prastará legenda, cesta časem do zapadlého, zimního světa - elfí epos Wolfganga Holbeina vrhá úplně nové světlo na patrně nanejvýš fascinující postavy fantasy.
Pia je dítě ulice. Vyrostla v chudinských čtvrtích Ria de Janeiro, proto zná denní boj o přežití a plánuje větší ránu, aby přišla k penězům. Přitom se skoro nic nedaří a víc než to: Pia je náhle katapultována do zimního středověkého světa. Zmatený obraz se skládá jen pomalu v záhadný rébus: Pia přistála v Bělolese. Kdysi tu panovala válka mezi elfy a lidmi, která skončila zmizením elfů a proroctvím. Princezna Gaylen se vrátí a s ní síla starého elfího kouzla. Proroctví, které pro Piu všechno změní, neboť nakonec je to ona, kterou v Bělolese nazývají prostě jen "Gaylen".


Soumrak bohů: Severské mýty a báje - Helena Kadečková

11. září 2010 v 20:15 | •Pet!nka• |  Knížky
Tato knížka je volným zpracováním dvou islandských pramenů Mladší a Starší Eddy. Přibližuje čtenářům jejich obsah o něco výpravnější, zábavnější a především ucelenější formou a zároveň poskytuje představu o prostředí, v němž se mýty a báje rodily.
Hlavní předlohou k vyprávěným bájím nám byly mytologické pasáže Snorriho (mladší) Eddy a v ústřední dějové linii - o vzniku a zániku světa - jsme se drželi, stejně jako Snorri, eddické Vědminy písně, z níž také citujeme verše v překladu Ladislava Hegera. Připojili jsme i několik epizodických příběhů z eddických písní, které Snorri zřejmě neznal, a v úvodní kapitole vlastní, poněkud didaktický pokus naznačit náboženské souvislosti mezi kontinentálními a skandinávskými Germány. Všechny motivy, rozpracované v knížce, jsou autentické a rovněž k psychologickému zproblematizování jednotlivých bohů a bohyň, k drsné komice některých scén, ale i k dvojakosti postavy Lokiho a k jisté rozporuplnosti úlohy vládce světa Ódina nám poskytly odrazový můstek středověké prameny.

Na téma: 11. září 2001

11. září 2010 v 11:15 | •Pet!nka• |  Moje kecy

pict

Pokud správně počítám, je tomu dnes přesně devět let od chvíle, kdy byl spáchán teroristický útok na budovy Světového obchodního centra v New Yorku. Několik teroristů spojených s organizací al-Kájda toho dne uneslo čtyři letadla. Dvě z nich narazila do věží obchodního centra. Při nárazu zemřeli všichni pasažéři letadla a stovky lidí v budovách. Obě věže centra se po několika hodinách zřítily. Ještě zmíním co se stalo s druhými dvěmu letadly, protože o tom se tolik nemluví. Třetí letadlo narazilo do sídla ministerstva obrany USA - do Pentagonu a čtverté se zřítilo v neobývané oblasti a spekuluje se o tom, že jeho cílem měl být Bílý dům nebo americký Kapitol.

Při útocích celkem zemřelo 2 993 lidí včetně únosců. Většina z obětí byli civilisté, pocházející celkem z 90 zemí. Civilisté - chápete? Lidé, kteří za nic nemohli, nic neudělali. Prostě jenom šli do práce.

Viděli jste film Remember Me? V hlavní roli tam je tak Robert Pattinson, což mě dlouho odrazovala od toho, abych se na film podívala. Nakonec mi ale ségra ukázala některé jeh části a já jsem si ho nakonec doma stáhla. Nelíbil se mi, ale zaujal mě jeho konec. Všechno končí relativně dobře, dokud hlavní hrdina neumře právě v budovách obchodního centra. Hezky to odráží, že lidé, kteří tam zemřeli přišli o to nejcenější během několika málo minut. Přišli o svůj život. A jejich rodiny nevěděli vůbec nic. Nevěděli kdo přežil a kdo zemřel, nevěděli kdo byl uvnitř a nevěděli jak mohou pomoci. Mohli jenom doufat a já si troufám říct, že většina z nich doufala marně. Bohužel.

Docela si na ten den pomatuju, byla jsem asi ve druhé třídě a jelikož byl začátek září pouštěli nás domů dřív. A řidič v autobude poslouchal rádio, které bylo plné zpráv o tom, co se v Americe stalo. Všichni o tom mluvili a proto mám pocit, že se to rozhodně dotklo i naší republiky. Dotklo se to všech a já nechci aby generace lidí po nás na ten den zapomínaly.

xxx


Piráti z Karibiku: Malström - Kai Meyer

9. září 2010 v 18:46 | •Pet!nka• |  Knížky
Ve třetím dílu se Jolly spolu s Munkem vydává na osamělou cestu na mořské dno, přímo k srdci obřího víru. Je to jediná možnost, jak zachránit nejen plovoucí město Aelenium, jehož obyvatelé do této mise vkládají veškeré naděje, ale vlastně i celý svět. Může se však Jolly opravdu spolehnout na svého starého přítele, který se v poslední době tolik změnil? Nepřipraví Munka nakonec magie o rozum? A nepřipravý je o naději hrůzné zjištění, že vír vznikl díky dívce, která dřív byla jednou z nich? A zatímco oni putují po mořském dnu probíhá v Aeleniu rozhodující bitva s vodními skřety i hrůznými kanibaly.


Mercedes Thompson 3: Železný polibek - Patricia Briggs

6. září 2010 v 18:10 | •Pet!nka• |  Knížky
Mercy Thompsonová sice umí měnit podobu v kojota - její charakter je však velice pevný. Když jejího bývalého šéfa a učitele z autoservisu, faerského gremlina Zeeho zatknou pro vraždu (kterou, jak Mercy dobře ví, nespáchal) a vlastní lid ho nechá hnít za mřížemi, je na jen Mercy, aby i navzdory jeho přáním a především přáním velkých pánů očistila jeho jméno. Mercyina věrnost je však vystavena zkoušce i z jiné strany. Vlkodlaci zrovna neprosluli trpělivostí, a pokud se Mercy nedokáže rozhodnout mezi dvěma muži, k nimž chová city, mohli by oni muži, Sam s Adamem rozhodnout za ni…