Zkrocení zlé ženy - William Shakespeare

23. září 2012 v 20:52 | •Pet!nka• |  Knížky
Děj se odehrává v Padově, kde žije bohatý kupec Baptista Minola, jež má dvě krásné dcery, Blanku a Kateřinu. Blanka je hodná, cudná a chytrá, ale Kateřina je láteřivá semetrika, které se každý obává. Protože je Kateřina starší, Baptista se rozhodne nejdříve provdat ji a pak teprve Blanku. Jinak by mu Kateřina zůstala "na ocet" a hlavně doma.
Blanka má více nápadníků (Gremio, Hortensio a Lucenzio), ale o Kateřinu nikdo nestojí, než se ve městě objeví veronský šlechtic Petruccio. Rozhodne se si Kateřinu vzít za ženu a učinit z ní pokornou choť, ač se to ostatním jeví jako neuskutečnitelné. A jelikož už je starší dcera Kateřina provdána, může si Blanka vybrat ženicha, a tak se provdá za Lucentia.
Petruccio dělá Kateřině ze života peklo, aby si uvědomila, že překračuje konvence, a Kateřina pochopí, že se musí zklidnit; nyní přichází vrchol příběhu v podobě sázky, kdy se Petruccio vsadí s Lucenziem a Hortensiem, kdo z nich má poslušnější ženu. Každý z nich po sluhovi vzkáže své ženě, že má přijít k němu. Jediná, která přijde, je Kateřina a Baptista a ostatní vidí, že Petruchio Kateřinu zkrotil. Petruccio dostane 20 000 zlatých od Baptisty za to, že z Katky udělal hodnou ženu a samozřejmě vyhrává sázku s Lucenziem a Hortensiem.
Podle mě…
Všichni známe Shakespeara, ne? Jeho doba byla jiná než ta dnešní a přesto se jeho dílo dá ještě pořád považovat za aktuální. I když žádná z nás nemá pocit, že její manžel je její pán, přesto je většina z nás ochotná přiznat, že láskou splácí lásku.
Shakespeare měl v lecčem pravdu, v lecčem se mýlil, ale musíme mu přiznat, že uměl vybrat to správné téma. Protože všechno se v dějinách může ztratit, jen láska zůstává pořád stejná. I když dneska už se nedomlouvají sňatky, mladší dcery se vdávají, i když jsou starší stále svobodné a neznám jediného chlapa, který by měl tu odvahu přijít na vlastní svatbu pozdě a ve starých hadrech.
Určitě jste si všimli, že jsem nečetla scénář, to bych asi opravdu nedávala. Raději jsem zvolila přepis od Evy Vrchlické, se kterým jsem měla tu čest už na základní škole. Kniha se jmenuje Z oříšku královny Mab a je to přepis nejen téhle , ale všech Shakespearových. Čte se docela dobře, řekla bych. I když pořád je asi lepší, dojít si do divadla.
70%


Úryvek z knihy (Zkrocení zlé ženy, s. 284)

"Ta tak přijde!" smáli se Lucencio i Hortenzio. "Ta ti něco pěkného vzkáže!"
"Tím hůř pro mne," řekl Petrucio, "jakáž pomoc!"
Ale vtom vešla Kateřina. Všichni zmlkli, ustrnuli. Petrucio se usmíval a zeptal se:
"Kde je tvá sestra? A choť Hortenziova?"
"Vedle si povídají," odpověděla Katuška, "Mám je přivést?"
Za chvíli se s nimi vrátila, ač jejich manželé nemohli pochopit, jak se jí to podařilo. A Petrucio řekl:
"Katuško, pouč ty neposluchy, jak se mají mít ke svým manželům!"
A Katuška, která nikdy nemusela jít daleko pro slovíčko, spustila: "Fuj! Rozjasněte podmračené líčko! Nesršte pohledy, jež zraňují toho, komu tvrdíte, že ho milujete. To spaluje vaši krásu jako louku mráz i dobré jméno to cuchá jako vítr květ. Jako zakalený pramen je žena nepohledná, když se zlobí. Nikoho nenapadne, i kdyby sebevíc žíznil, pít takovou hnusnou, kalnou břečku. Tvůj manžel je tvůj pán i tvá duše a hlavně ten, kdo tě nedá, stojí za tebou a při tobě, stará se o tebe za trochu lásky, vlídnosti a kázně. A je-li žena zpupná, mrzutá a zlá a neposlušná, co jiného je než ohavný, nevděčný velezrádce samé lásky. Já byla hrdá aspoň jako vy a spíše v právu, když jsem zlostně křikem splácela křik. Ale teď vím. Lásku splácejte láskou. A něhou plaťte starosti svým mužům. Zde je má ruka. Ať mého chotě hladí. A jestli mu to dělá radost," dodala se smíchem, "Ať si třeba po ní chodí!"
Petrucio zlíbal podávanou ruku, do náruče sevřel Katušku.
"Mám já to žínku!" zvolal. "Vyhrál jsem víc, než by kdo mohl vsadit!"


 


Komentáře

1 Moi Keiniku Sangová | Web | 24. září 2012 v 17:54 | Reagovat

Mrkni na Deset důvodů, proč tě nenávidím,je to docela milé ztvárnění tohohle milého dílka :D Občas si říkám, že dám Zkrocení přečíst mamce...

2 •Pet!nka• | Web | 24. září 2012 v 21:04 | Reagovat

[1]: 10důvodů znám zpaměti :D to se neboj :D:D:D

3 Chodiaca kreativita | Web | 5. října 2012 v 20:31 | Reagovat

Od Shakespeara som si vždy chcela niečo prečítať, akosi nevidalo..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.