Červenec 2014

Tunisko, Mahdie (11. - 18. červenec 2014)

26. července 2014 v 12:34 | Pet!nka
Už delší dobu jsme s přítelem přemýšleli, že bychom vyrazili někam k moři. Chtěli jsme něco levnějšího, ale zase jsme si říkali, že pokud máme být týden někde v cizině, bylo by fajn All Inclusive, abychom se nemuseli o nic starat. Vyhlíželi jsme tam mezi last minuty a nakonec se poštěstilo - do oka nám padlo Tuniské rybářské městečko Mahdie.Erilian, střípky hvězd - Tereza Janišová

20. července 2014 v 19:47 | Pet!nka |  Knížky
Fínka se umí ohánět smyčcem i dýkami a v žilách jí koluje magie. Magie starší než vznešené město Erilian. Přichází ale doba krátkých vlasů a krátkých sukní, v ulicích jezdí tramvaje a čarodějové poslouchají jazz. Na dávné časy a legendy se skoro zapomnělo. Nikdo nemá tušení o chystané pomstě, o spolku Maskovaných gentlemanů ani o pěti hvězdách, které se na obloze pomalu ale jistě seskupují do jedinečné liniové konstelace.
Vydejte se s Fínkou na noční toulky křivolakými Erilianskými uličkami, vyplujte proti proudu Velké řeky do západní Avalonie a na křídlech létacího medvěda odhalte tajemství dalekého Ledového kontinentu!


Moderní klasik Leonid Afremov

9. července 2014 v 23:42 | Pet!nka |  Úžasní lidé
Dnes bych vám ráda představila mého oblíbeného malíře, současného moderního impresionistu Leonida Afremova. Začala bych trochu neobvykle, dalo by se říct, že po lopatě, protože tuším, že ne všichni čtenáři mého blogu se pohybují v kruzích umění a je proto dost možné, že někteří nevědí, co je to vlastně impresionismus. Budu vycházet převážně ze svých znalostí, takže kdyby se mezi vámi přeci jen objevil opravdový kunsthistorik, prosím ho o schovívavost s nadšenou bloggerkou.


Impresionismus se poprvé objevuje v 70. letech 19. století ve Francii a projevuje se téměř výhradně v malířství. Jedná se o první z moderních směrů, který získal svůj název podle slavného obrazu Imprese od neméně slavného malíře Clauda Moneta. Je ironií, že byl tento směr znalci zpočátku odmítán, Monet byl, stejně jako Edgar Degas či Paul Cézanne, považován za zcela netalentovaného umělce. Dnes jsou přitom ceny jejich obrazů nevyčíslitelné!

Na téma: Syndrom Colombovi manželky

7. července 2014 v 17:08 | Pet!nka |  Moje kecy
Sledovali jste někdy seriál Colombo? Já jen nárazově, když v televizi zrovna nedávali nic jiného. Přesto jsem však stihla postřehnout, že jeho manželka, o které velmi často a velmi hezky mluví, není v seriálu nikdy vidět. Vždycky mi to přišlo dobrodružné, hledat náznaky toho, jak by mohla vypadat - fotky, náhodné záběry… a nikdy nic. Jen jednou z ní byla vidět blond hlava. Myslím.
Proč jsem začala o Colombově manželce? Vzpomněla jsem si na ni, když jsem před nedávnem sledovala Teorii velkého třesku. Kdo zná seriál, určitě zná Howardovu matku. Tedy, spíš její hlas. Ona totiž v seriálu také nikdy vidět nebyla, přestože všichni víme, že je to dáma korpulentních tvarů. Vzpomínám si, že jednou se něco velkého hnulo na pozadí sedící postavy. A můžu říct jediné - má tmavé vlasy.
Takže shrnuto a podtrženo, Colombova manželka má světlé vlasy, Howardova matka má tmavé vlasy. Kdyby to byly hledané vražedkyně, policie by byla vysoce pravděpodobně v koncích.
Čím déle jsem na to myslela, tím víc mi to vrtalo hlavou. A samo sebou jsem si vzpomněla na další takové postavy. Třeba otec Fran Fine ze seriálu Chůva k pohledání. Nebo Wilson, soused Tima ze seriálu Kutil Tim (ačkoliv pokud si správně vzpomínám, tak z Wilsona byl vždy vidět klobouček a oči). A jako vrchol všeho jsem si vybavila ty nohy z Toma a Jerryho. Vlastně ani nevím, komu ty nohy patří, jen soudím, že je to paní. Paní, která nikdy nemluví.
Syndrom Colombovi manželky mi vrtá hlavou už pěknou řádku dní (mimochodem, ten název jsem vymyslela sama, takže se nedivte, že ho wikipedie nezná). Ne, že bych snad tak nutně potřebovala vědět, jak všechny ty postavy vypadají, spíš přemýšlím nad tím, čím je vlastně tenhle fenomén lákavý.
Rozhodně je to svým způsobem přitažlivé, protože to v člověku vyvolává otázky, na které nikdy nezíská odpověď. Je to i zábavné, jakmile člověk zjistí nějakou maličkost, byť je to třeba jen barva vlasů Howardovi matky, hned je z toho celý na větvi a křičí to po všech okolo sebe. Na druhou stranu je to ale navždy otevřená otázka, nikdo to neví. Je to stejné, jako s odvrácenou stranou měsíce.
Co si o tom myslíte vy? Napadá vás ještě nějaká postava, která trpí syndromem Colombovy manželky? Budu se těšit na vaše komentáře.

Projekt 12 měsíců - Červen

6. července 2014 v 14:00 | Pet!nka |  Projekt 12 měsíců
Červen 2014