Duben 2016

Z story - 1. kapitola

27. dubna 2016 v 1:49 | Péťa
Často vzpomínám na ten večer, kdy jsme seděli v teple a pohodlí našeho starého obývacího pokoje a přemýšleli o tom, co bychom dělali, kdyby přišla zombie apokalypsa. Na stole hořela svíčka a další, v bílém květináčku z Ikea, byla rozsvícená u televize. Zobali jsme popcorn a slunečnicová semínka, zatímco náš trpasličí pudl mezi námi pobíhal a nechával se hladit a krmit kousky slaných tyčinek.

Nejsou to ještě ani čtyři měsíce, přesto mi to připadá jako neuvěřitelně vzdálená doba. Věci totiž nabraly rychlý spád a já teď sedím v rozkládacím plážovém křesle v jednom z bývalých nákupních center a píšu do tohohle zápisníku. Jsou na něm vytištění motýlci, z části je však politý, takže stránky jsou tuhé a nepříjemně se na ně píše. Mohla bych si asi vzít jiný sešit, je tady hodně papíru, tak nějak mám ale pocit, že můj podělaný život se sluší zapsat právě do tohohle podělaného sešitu.

Co kdyby? - Randall Munroe

26. dubna 2016 v 13:38 | Péťa |  Knížky

Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o vědě, technice, jazycích a lásce si už našly spousty oddaných fanoušků, a stejně tak jsou oblíbené i jeho výzkumem podložené odpovědi na ty nejpodivnější otázky čtenářů. Z těch nejzajímavějších odpovědí vznikla tato kniha, která vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat.

Dotazy mají široký záběr od těch jednoduše podivných až po ty naprosto ďábelské.

V honbě za odpovědí Randall vesele provádí počítačové simulace, prohrabává se horami odtajněných vojenských zpráv, konzultuje s obsluhou jaderných reaktorů, stopuje scény z Hvězdných válek, volá své matce a googlí některá opravdu děsivá zvířata. Výsledkem jsou komické perly, které precizně a zároveň zábavně vysvětlují všechno možné, od pravděpodobnosti, že se setkáte se svým dokonalým protějškem, až po nesčetně děsivých způsobů, jakými byste mohli zemřít, kdybyste se rozhodli sestavit si kompletní periodickou tabulku ze skutečných prvků.
(oficiální anotace)

Projekt 12 měsíců - Březen 2016

12. dubna 2016 v 17:50 | Péťa |  Projekt 12 měsíců

BŘEZEN 2016


Bakalářská práce

Když jsem psala shrnutí minulého měsíce, moc jsem se těšila na to, jak se příště pochlubím se svojí již hotovou bakalářskou prácí - a to je také důvod, proč má toto shrnutí takové zpoždění. Začátkem dubna jsem totiž ještě dolaďovala pár detailů, nicméně dnes už vám mohu opravdu napsat, že mám hotovo a už zítra či pozítří půjde moje práce do tisku.

Jedná se o jeden z nejnáročnějších úkolů, jakého jsem se kdy zhostila, ale s čistým svědomým mohu říci, že jsem do toho dala vše, a ať už to nakonec dopadne, jak chce, já budu vědět, že jsem nic nepodcenila. Moje vedoucí práce mi navíc v posledním emailu napsala, že práci určitě doporučí k obhajobě, takže pro mě je to o trápení méně. Už však začínám mít strach z toho, kdo mi připadne jako oponent. Uvidíme. Každopádně teď zase začínám žít - už jsem byla fotit jeden moc milý pár, plánuji si kadeřnici, zase začínám běhat a rýsuje se i mnoho dalších akcí, které si chci ještě před státnicemi užít.

Edit (14.4) - Je na světě!

Prokrastinace o strachu

4. dubna 2016 v 22:10 | Péťa
Poslední dny jsou pro mě obzvlášť těžké, nechci vás ale zatěžovat vzdycháním a stížnostmi na svoji vlastní lenost. I v případě psaní bakalářských prací totiž platí, že kdo to nezažil, jen těžko to pochopí. Jakmile však budu mít trochu více času, což by tak jako tak mělo přijít už brzy, připravím pro vás měsíční shrnutí.

Zatím se s vámi podělím o výplod své prokrastinace. Jak už název napovídá, je to o strachu, hlavně to je však o mě a o mé diplomové práci. Přeji vám, abyste nikdy neměli důvod něco podobného psát, a prosím vás o shovívavost, protože nejsem básník.

STRACH

v temnotě sama a jediná,
sedává dívka z porcelánu,
zdá se tak malá a rozbitá,
osud jí nepřál světlých dnů

ne vždy však v koutě seděla,
mívala stovky tajných snů,
než přišel on, tak toužila,
přála si poznat dotyk rtů,
motýlí křídla laskala,
hledala dračí sluj
plášť z pomněnek tehdy mívala
a vlasy jí jasnily tmu

než přišel on, tak věřila

potom strach zlomil její vůli,
obklopil temnotou její dny

stále však tajně věří,
že znovu obleče stříbrné brnění
na draka s rykem vyrazí
a strach za naději vymění