Září 2016

Na téma: Krása kostelů

22. září 2016 v 18:40 | Péťa |  Moje kecy
Už jako malou mě kostely fascinovaly. Nejspíš proto, že jsme do nich s rodiči nechodili. Moje kamarádka a její rodina však byli věřící a občas, když jsme si spolu povídali a hráli, svěřovala mi některá ze svých tajemství. Dodnes mi v paměti utkvěla věta, kterou mi řekla v době, kdy nám mohlo být asi dvanáct let: "Dřív jsem tam jen seděla a moc tomu nerozuměla, ale teď už to chápu a cítím." Vím, že mluvila o Bohu, kterého já, jako opatrný ateista, tímto způsobem nevnímám. Často se mi však její slova vybaví, když tiše stojím v zadní části kostelní lodi - sílu, kterou v sobě náboženské stavby mají, totiž cítím i jako nevěřící.

Jsem přesvědčená, že kostely odráží lásku, kterou do nich věřící vkládají.

Nemluvím teď o hmotné péči, přestože je bezesporu také velmi důležitá. Mám na mysli všechny emoce, které, spolu s úžasnými architektonickými kouzly, dělají z kostelů posvátná místa. Žádná sakrální stavba přece nemůže zůstat jen obyčejnou topologickou značkou na mapě, když se v jejích zdech kumulují všechna ta tajná přání s obrovskou silou víry.

Během svého života jsem už navštívila velké množství kostelů, kaplí či katedrál. Některé z nich jsem si prohlédla jen z venku, jiné jsem prozkoumala do poslední vitráže. Existují i kostely, které velmi dobře znám, a přitom jsem je nikdy neviděla na vlastní oči. To už je prostě riziko studia dějin, dějin umění a péče o kulturní dědictví. Během těch let jsem zjistila, že zdaleka nejsilněji na mě působí staré kostely. Čím starší, tím emotivněji je vnímám.

Jako ateista, a zejména jako empiricky smýšlející člověk vzdělaný v oblasti umění, vím, že je to způsobené i správnou kombinací architektonických prvků. Samozřejmě, samozřejmě, že na mě působí gotické kostely, jejich architekti přece kladli důraz na odhmotnění, barevná vitrážová okna a působivou výšku staveb! Je to logické. Jsem ale přesvědčená, že to není jen tím.

Na stavbě a výzdobě každého kostela se podílí velké množství lidí. Všichni do něj promítají svá přání a sny, představují si jej a věří, že bude sloužit po stovky, ne-li tisíce let. Nepochybuji o tom, že velikost ducha těchto umělců je vepsána do jejich staveb stejným způsobem, jako tajná přání tisíců lidí, kteří zde prostřednictvím své víry nachází odpovědi, útěchu a sílu.

Kostely jsou prostě krásné stavby a já je nikdy nepřestanu obdivovat! Cítíte to také tak? Jaký vztah máte k sakrálním stavbám obecně?
Těším se na vaše komentáře,
Další články, které by tě mohly zajímat:

Márkéta | mnoho tváří jedné ženy (27. srpna 2016)

18. září 2016 v 16:12 | Péťa |  Moje fotky

Ahoj, dnes bych vám chtěla ukázat krásné fotky, které se mi nedávno povedly. Markét je moje dobrá kamarádka a navíc i skvělá kadeřnice. Jednou za čas tak spolu vyrazíme fotit a ona mě pak za odměnu ostříhá. Tak se to dělá!

Tentokrát jsme na sebe měly celý den a mohly jsme tak vytvořit hned několik různých typů fotografií. Jedny jsou takové něžné a romantické, prostě můj styl, druhé pak víc městské a navíc ještě focené až na samém sklonku dne, kdy už byla tma. Co vy na to?

Za technikou na vodní hamr do Dobříva (5. srpna 2016)

14. září 2016 v 6:00 | Péťa

Ahoj všichni, dnes se s vámi podělím o další příjemný výlet, který jsme s přítelem podnikli. Často jezdíme na místa, která z nějakého důvodu osloví mě, proto jsem se tentokrát rozhodla zamířit někam, kde se to bude líbit v první řadě příteli.

A vodní hamr v Dobřívě se ukázal být opravdu skvělou volbou!


Projekt 12 měsíců - Srpen 2016

9. září 2016 v 6:00 | Péťa |  Projekt 12 měsíců

Srpen 2016


Ahoj, moji milovaní čtenáři. Poslední letní měsíc jsme nechali za sebou a já jsem si proto pro vás připravila mé tradiční shrnutí. Srpen byl plný zážitků, a stejně jako mnohé jiné měsíce, jsem se snažila opravdu si jej užít. Mnohem víc jsem fotila a četla, věnovala se přátelům i rodině a hlavně příteli.

Prosluněný den s Mončou (22. srpna)

3. září 2016 v 6:00 | Péťa |  Moje fotky

Monča je jednak moje bývalá spolužačka, hlavně však kamarádka. A protože během roku studuje ve Zlíně, nemáme moc často možnost vyrazit spolu něco hezkého vyfotit. Rozhodly jsme se proto využít posledních letních dnů a něco spáchat. S výslednými snímky jsem po dlouhé době opravdu spokojená, protože mám pocit, že odráží tu úžasnou atmosféru, která během celého dne panovala. Jak se fotky líbí vám?