Říjen 2016

Tolkien artist #1 Alan Lee

30. října 2016 v 8:00 | Péťa |  Úžasní lidé
tolkiensociety.org

V dnešním článku se s vámi podělím o kouzelné výtvory dalšího z řad mých oblíbených umělců. Tentokrát se jedná o britského knižního ilustrátora a Oscarem oceněného návrháře filmových dekorací, jehož výtvory provází některé z výtisků děl profesora J. R. R. Tolkiena a dotváří filmy režiséra Petera Jacksona. Je to

Alan Lee.


Na téma: Minimalismus, aneb, méně je někdy více!

25. října 2016 v 20:42 | Péťa |  Moje kecy
Před nějakým časem jsem četla v měsíčníku Moje psychologie poměrně zajímavý článek,* který se věnoval fenoménu minimalismu. Toto myšlenkové hnutí proklamuje, že člověk toho k životu nepotřebuje mnoho, problém je spíš v tom, že si to často neuvědomuje a hromadí věci jako o život. Výsledkem jsou pak plné skříně, nacpané kosmetické taštičky, prohýbající se knihovny, kuchyně praskající ve švech… Pochopitelně to však nekončí u materiálních věcí.

Bavila jsem se o tomhle trendu s maminkou, která také skladuje každou krávovinu. Podle ní to má co dělat s tím, že vyrostla v éře komunismu, kdy všeho bylo málo a nikdy nebylo jisté, kdy, a jestli vůbec, to zase bude k mání. V tom s ní souhlasím a určitě jí ani neberu všechny ty skříně plné nepotřebných věcí. Sama už bych to ale takhle nechtěla.

"Měj málo, potřebuj ještě méně: to je cesta k vnitřnímu míru." - Sri Chimmoy

Dřív jsem nedokázala ničemu, co mi osud přihrál do cesty, říct ne. Tohle jednoslabičné slovo je přitom velice důležité! Mě to došlo několik týdnů před státnicemi. To, že opravdu nepotřebuji vídat tolik lidí, mít tolik laků na nehty ani tolik náušnic, skladovat tolik prázdných sklenic od zavařenin a neustále nakupovat tolik dalších věcí. Už nějaký čas tak ve svém životě jedu na takové malé vlně minimalismu, zbavuji se nedůležitých věcí a zjišťuji, že mám náhle mnohem víc času i volného prostoru.

Začalo to materiálními věcmi. Protřídila jsem si skříň, kosmetiku, laky na nehty a bižuterii. Něco jsem vyhodila, něco darovala kamarádům. Pak jsem začala říkat ne na nabídky, které mě ve skutečnosti nezajímaly. Některé se týkaly nehonorovaného psaní pro různé magazíny, jiné focení věcí, na které se nechci specializovat.

Možná vám to připadá jako zveličování maličkostí, stálo mě to ale hodně práce a jsem kvůli tomu na sebe docela pyšná. Hlavně jsem si ale uvědomila, jak nezdravý vztah mámk některým materiálním věcem - zejména co se týče mého telefonu a notebooku. Právě na tom, a na zbytečném nakupování, právě teď pracuji. Snažím se nebrat si notebook do postele, nebýt celý den skloněná u mobilu a nekupovat si věci, o kterých nejsem přesvědčená, že je využiju.

Minimalismus však není všelék a já mám před sebou ještě dlouhou cestu. Stejně jako Anna Nosková ve svém článku, ani já vám nyní nepřinesu žádné rozuzlení, nepovím vám o tom, jak moc se můj život změnil a jak moc šťastná teď jsem. Jsem ale tak nějak víc v klidu a mám na sebe čas. A to se počítá!

A jak jste na tom vy? Znáte minimalismus? Co si o něm myslíte?

Těším se na vaše příspěvky,

Recenze - Fotokniha Saal Digital CZ

24. října 2016 v 17:10 | Péťa |  Můj blog

S mnoha lidmi jsem se během fotografování bavila o tom, co všechno ve výsledku plánují se snímky od mé maličkosti podniknout. Kromě rámečků a fotopláten zmiňují nejčastěji právě fotoknihy, sama jsem si však zatím zkoušela fotoknihu vytvořit pouze od společnosti Bontia. Proto jsem uvítala možnost otestovat také produkty společnosti Saal Digital CZ a předem musím přiznat, že jsem byla spokojená.


Projekt 12 měsíců - Září 2016

11. října 2016 v 22:39 | Péťa |  Projekt 12 měsíců

Září 2016


Září uteklo jako voda! Mám pocit, že jsem musela snad polovinu tohoto měsíce prospat, protože jinak si nedokážu představit, jak je možné, že už je pryč! Možným vysvětlením ale může být začátek nového semestru, respektive mé nové honičky za dalším titulečkem.