Knížky

Knižní rekapitulace roku 2016

29. prosince 2016 v 16:38 | Péťa

Rok 2016 je už skoro za námi. Asi nechám na posouzenou každého z nás, zda šlo o rok dobrý nebo zlý. Pro mě byl spíše pozitivní, hodně jsem toho dokázala a přiznám se, že jsem toho také docela dost přečetla.

Jaké nejlepší knihy jsem v roce 2016 četla? A které publikace mě zklamaly? Tak právě o tom bude tento článek.

Bílá čarodějka: moje africké dobrodružství – Ilona Maria Hilliges

5. srpna 2016 v 20:54 | Péťa

Kniha je autobiografickým příběhem německé dívky Ilony, která se vdá za Nigerijce Johna. Brzy si s ním pořídí dvě děti a ne k tomu navrch ne zrovna idylický život v Anglii. Živí zde celou rodinu a necítí se příliš šťastná. Když navíc odhalí manželovu nevěru a pokus o okradení jejího otce v Německu, události naberou spád a ona je donucena odjet do Nigérie.

Ocitne se v nebezpečí a jen znalost magie a rituálů jí zachrání život.

Rudá jako rubín: Láska nezná čas - Kerstin Gier

29. května 2016 v 16:19 | Péťa

Žít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáctiletou Gwendolyn zrovna snadné. Jednoho dne se s ní zatočí svět a ona se rázem ocitne ve známé ulici, jenže téměř sto let před svým narozením. Tím se spouští nejen kolotoč otázek, ale i nových dobrodružství. Zbývá jí ale ještě pochopit, jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem.

A musí se srovnat s tím, že největším rodinným tajemstvím je ona sama.

Moje nová svoboda - Zohre Esmaeli

4. května 2016 v 12:28 | Péťa

Zohre je třináct let, když její rodina prchá z Afghánistánu před hrůzovládou Tálibánu. Po strastiplné cestě se konečně dostanou do Německa, ale ani tady není dívka svobodná. Rodiče jí zakazují veškeré vymoženosti západního světa: internet, vycházky, plavání i jízdu na kole. Když je jí sedmnáct, prchá znovu, tentokrát před hrozbami vlastních bratrů. Dnes je Zohre Esmaeli jedinou afghánskou topmodelkou na světě, pracuje v Paříži, New Yorku, Miláně a Berlíně.

V jejím životě se slučují ty největší protiklady: láska ke svobodě a respekt k tradicím.

(oficiální anotace)

Co kdyby? - Randall Munroe

26. dubna 2016 v 13:38 | Péťa

Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o vědě, technice, jazycích a lásce si už našly spousty oddaných fanoušků, a stejně tak jsou oblíbené i jeho výzkumem podložené odpovědi na ty nejpodivnější otázky čtenářů. Z těch nejzajímavějších odpovědí vznikla tato kniha, která vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat.

Dotazy mají široký záběr od těch jednoduše podivných až po ty naprosto ďábelské.

V honbě za odpovědí Randall vesele provádí počítačové simulace, prohrabává se horami odtajněných vojenských zpráv, konzultuje s obsluhou jaderných reaktorů, stopuje scény z Hvězdných válek, volá své matce a googlí některá opravdu děsivá zvířata. Výsledkem jsou komické perly, které precizně a zároveň zábavně vysvětlují všechno možné, od pravděpodobnosti, že se setkáte se svým dokonalým protějškem, až po nesčetně děsivých způsobů, jakými byste mohli zemřít, kdybyste se rozhodli sestavit si kompletní periodickou tabulku ze skutečných prvků.
(oficiální anotace)

Kosti jsou věčné - Kathy Reichs

10. února 2016 v 21:24 | Péťa

Do montrealské nemocnice přichází Amy Robertsová a stěžuje si na silné krvácení. Lékaři sice zjistí, že nedávno porodila, ale než mohou zasáhnout, Robertsová zmizí. Na adrese, kterou v nemocnici nahlásila, policie objeví zkrvavené ručníky. V obavě z nejhoršího povolává na pomoc Temperance Brennanovou.

Ve zchátralém bytě Tempe nachází rozkládající se tělíčka tří novorozených dětí. Majitel tvrdí, že byt pronajal Almě Rogersové. Vzápětí se objeví muž, který hledá Alvu Rodriguezovou. Jsou Amy Robertsová, Alma Rogersová a Alva Rodriguezová jedna a tatáž osoba? Zabila své vlastní děti? A kam zmizela?

Případ dostává na starost detektiv Andrew Ryan, pro něhož má Tempe stále velkou slabost. Při vyšetřování spolupracuje se seržantem Olliem Hastym z Královské kanadské jízdní policie. I on patří do Tempiny minulosti, i když na tuhle epizodu by sama nejraději zapomněla. Nesourodá trojice se vydává po stopě zmizelé ženy nejprve do Edmontonu a pak do odlehlého městečka Yellowknife, které je centrem těžby diamantů v Severozápadních teritoriích. Skutečnosti, které zde odhalí, jsou však mnohem zlověstnější, než sami čekali.
(oficiální anotace)

Všem klukům, které jsem milovala - Jenny Han

15. ledna 2016 v 6:00 | Péťa
Milostné dopisy mají mnoho podob. Lara Jean nikdy žádný nedostala, ale pár už jich napsala - na rozloučenou.
Lara žádnému klukovi nedala najevo, že se do něj zamilovala. Místo toho mu napsala dopis o tom, jak se cítí, pečlivě ho zapečetila a schovala do krabice pod svou postelí. Ale jednoho dne dopisy z krabice zmizí a Lara zjistí, že je někdo rozeslal.
A najednou musí čelit všem svým pocitům, které před světem - a hlavně přímo před adresáty - pečlivě ukrývala! A jak se postupně vyrovnává s minulostí, zjišťuje, že něco dobrého to rozeslání dopisů přece jen přineslo.

Osudová cesta - Kathy Reichs

29. října 2015 v 20:46 | Péťa
Soudní antropoložka Temperance Brennan přijíždí na místo leteckého neštěstí, k němuž došlo v horách Severní Carolíny. Zde se připojí ke kolegům z FBI a jiných vyšetřovacích agentur, které hledají vysvětlení. Zavinila havárii bomba? Šlo o pojišťovací podvod, nebo atentát z politických důvodů? A co vězeň, kterého mělo letadlo dopravit do Kanady? Chtěl ho snad někdo navždy umlčet?

Ještě podivnější je nález nohy na místě neštěstí. Mikroskopická analýza totiž potvrdí, že nepatří žádnému z mrtvých pasažérů havarovaného letadla. A okolí leteckého neštěstí skrývá ještě mnohá další šokující tajemství.

Úplný idiot – Tommy Jaud

30. srpna 2015 v 21:36 | Péťa
Úplný idiot, aneb, ne všichni muži jsou idioti, někteří jsou úplní idioti.
Příběh devětadvacetiletého muže, který se již rok neúspěšně pokouší najít dívku a dělá práci, která jej nebaví. Tento na první dojem život plný neúspěchů autor vypráví lehkou, humornou formou plnou sžíravých, ironických a vtipných komentářů hrdiny vůči jeho okolí. Podaří se mu konečně najít dívku svých snů a získat práci, která by jej bavila?

Život, vesmír a vůbec - Douglas Adams

15. července 2015 v 22:00 | Péťa
Třetí část pětidílné trilogie. Po mnoha letech se opět setkáváme s Arthurem Dentem a zanedlouho potom i s ostatními postavami, které jsme opustili v situacích tak či onak nezáviděníhodných. Zákony života, vesmíru a vůbec je surově postrkují Galaxií, tentokrát pro nic menšího, než je záchrana samotného vesmíru. Ano, je znovu čas sbalit ručník, porozhlédnout se po bezpečné skrýši, kam by člověk mohl odložit pud sebezáchovy, a vyrazit.

Po tisíciletích ožívá nebezpečí, že poměrně mírumilovný národ se záviděníhodným citem pro melodii podlehne svému děsu z jiných vesmírných ras a na druhý pokus se s nimi vypořádá jednou provždy. V situacích, kdy i zdánlivě nekonečné večírky končí soumrakem bohů, se zdá, že naši hrdinové měli sotva kdy podstatnější důvody opakovaně si připomínat ono nevyčerpatelně povzbudivé Nepropadejte panice!

 
 

Reklama